Zmywarka to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń w kuchni. Należy o nią dbać, aby przez długi czas była sprawna i skutecznie czyściła naczynia. Jednak do czego potrzebna jest sól w zmywarce?
Sól do zmywarek jest wysoko oczyszczona i składa się jedynie z chlorku w przeciwieństwie do soli kuchennej, która może zawierać inne składniki mineralne np. jod, które utrudniają prawidłową pracę zmywarki. Sól do zmywarek jest gruboziarnista co powoduje, że rozpuszcza się bardzo powoli i zapobiega blokowaniu się systemu odkamieniania. Konwencjonalna sól kuchenna nie nadaje się zatem do zmywarki. Użycie jej spowodowałoby zablokowanie i uszkodzenie urządzenia, zwłaszcza systemu zmiękczania wody.
Woda z kranu ma różny stopień twardości w zależności od regionu. Zakłady zaopatrujące mieszkańców w wodę zazwyczaj podają informacje na ten temat na swoich stronach internetowych. Jeśli miasto korzysta z kilku źródeł wody pitnej, stopień twardości może się różnić w zależności od dzielnicy. Chociaż twarda woda nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych, może uszkodzić urządzenia gospodarstwa domowego lub pozostawić osad na naczyniach. Sól do zmywarek zapewnia sprawność systemu zmiękczania wody zainstalowanego w zmywarce. Część systemu zmiękczania wody nazywana jest wymiennikiem jonowym. Wymiennik jonowy w zmywarce ma ważne zadanie: składa się z powierzchni, która wiąże na przykład jony wapnia, które są częściowo odpowiedzialne za twardą wodę. Jednak zdolność absorpcji jonów wapnia jest ograniczona. W tym miejscu do gry wkracza sól do zmywarek. Zadaniem soli do zmywarek jest regeneracja wymiennika jonowego, dlatego jest ona również znana jako sól regeneracyjna. Chlorek sodu przyczepia się do powierzchni wymiennika jonowego i zastępuje jony wapnia. Nowe jony wapnia mogą być teraz wchłaniane.
Zbyt twarda woda może powodować osadzanie się kamienia na naczyniach oraz w zmywarce Twarda woda ma wysoką zawartość wapnia i magnezu. Jeśli te minerały zostaną podgrzane, osadzają się na częściach grzewczych zmywarki. Z czasem części grzewcze ulegają zwapnieniu i nie są już w stanie podgrzewać wody. Istnieje ryzyko kosztownych napraw, a w najgorszym przypadku urządzenie będzie trzeba wymienić na nowe. Aby zapobiec awariom a nawet wymianie zmywarki ważne jest, aby zapewnić odpowiednią miękkość wody podawanej do zmywarki czyli stosowac sól do zmywarki.Jednak nie tylko urządzenie ulega uszkodzeniu, ale także pogarsza się wydajność zmywania. Na sztućcach, naczyniach i szklankach pojawiają się plamy z kamienia i ciemne cienie.
W nowoczesnych urządzeniach komora na sól znajduje się na dnie zmywarki. By uzupełnić sól w zmywarce wykonaj poniższe punkty:
- Wyjmij dolny kosz i odłóż go na bok.
- Teraz można łatwo dotrzeć do zakrętki oznaczonej napisem „Sól”. Odkręć ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i odłóż na bok.
- Weź lejek, który zwykle dostaje się w zestawie z nową zmywarką, i włóż go do otworu.
- Teraz można wsypać sól do zmywarki przez lejek, unikając rozsypywania jej na dno urządzenia.
- Po napełnieniu komory na sól zakręć pokrywę zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
- Umieść dolny kosz z powrotem w zmywarce. Urządzenie jest gotowe do użycia.
Aby sól do zmywarek działała prawidłowo, zaleca się uzupełnianie komory na sól w urządzeniu co najmniej raz w miesiącu, na przykład specjalną solą Somat. Najprostszym sposobem jest dodanie nabłyszczacza do zmywarki, na przykład nabłyszczacza Somat. Niektóre modele posiadają wskaźnik, który zacznie migać, by powiadomić Cię, że zmywarka potrzebuje nowej porcji soli. Częstotliwość uzupełniania soli zależy od twardości wody.
Chcesz dokładnie wiedzieć, jak twarda jest woda wypływająca z Twojego kranu? A może chcesz zmierzyć twardość wody w zmywarce, aby sprawdzić, czy zmiękczacz wody w Twojej zmywarce nadal działa? W takim przypadku możesz kupić w aptece specjalne paski testowe.
- Zanurz pasek testowy w szklance wody z kranu.
- Strząśnij wodę z paska testowego i odczekaj kilka minut.
- Pasek testowy zmieni kolor. Na kolorowej skali można zobaczyć, jak twarda jest woda.
Innym sposobem określenia twardości wody jest użycie roztworu do miareczkowania. Jest on również dostępny w aptekach lub w Internecie.
- Wlej wodę do czystego i zamykanego pojemnika. Dobrze sprawdzi się czysty słoik po dżemie.
- Wlej kroplę roztworu do słoika, zamknij go szczelnie i wstrząśnij. Woda nabierze czerwonego koloru.
- Powtarzaj ten proces, aż woda zmieni kolor na zielony.
- Liczba kropli wymaganych do uzyskania zielonego koloru odpowiada twardości wody.